Kā izvēlēties pareizo kredīta veidu

Plašsaziņas līdzekļos mēs nereti dzirdam brīdinājumus par vieglprātīgu naudas aizņemšanos un ne bez pamata. Joprojām ir cilvēki, kuriem kredīts ir nevis risinājums ārkārtas situācijā, bet dzīvesveids. Aizdevumi tiek ņemti pa labi un pa kreisi un, kad beigās neviens vairs neaizdod, sākas žēlošanās, cik Latvijā viss ir slikti.

Pēdējā laikā īpaši tiek reklamētas dažādas kredītkartes un kredītlīnijas. Sevišķi aktīvas ir kļuvušas arī bankas – Luminor, Citadele un Swedbank, kas piedāvā dažādus aizdevumu veidus privātpersonām. Vai tas nozīmē, ka krīze ir garām? Iespējams, ka, jā, taču tas nenozīmē, ka kredīti ir kļuvuši lētāki vai vieglāk pieejami. Piemēram, ātrajiem kredītiem agrāk reklāmas bija redzamas katrā tv vai radio pārraide. Šobrīd, kad ir uzlikti griesti procentiem, peļņas iespējas kreditoriem ir mazākas un reklāmas ir nedaudz pieklusušas. Piedāvājums saņemt aizdevumu 15 minūtēs gan joprojām vēl ir spēkā, līdz ar to cilvēki, kam tas tiešām ir vajadzīgs var aizņemties internetā.

Pirms aizņemies – salīdzini visus kredītdevējus


Atrast izdevīgu kredītu gan nav vienkārši. Piedāvājumu klāsts ir plašs un, ja netiek izmantots ātro kredītu salīdzinātājs, tad izvēlēties izdevīgāko var būt problēmas. Ja to dara pašrocīgi, jāskatās, lai piedāvājumā būtu pirmais kredīts bez maksas jeb bezprocentu aizdevums un atmaksas termiņš būtu vismaz 30 dienas. Tirgū ir pieejami arī ātrie aizdevumi, kurus var pirmajā reizē atdot bez procentiem 60 dienu laikā, bet tie ir vairāk izņēmumi. Lielākā daļa kreditoru grib, lai naudu atmaksā vienā mēnesī.

Īpaši būtiski ir salīdzināt kredītus, ja nepieciešams aizdevums mājokļa iegādei, biznesa attīstībai vai tiek pirkts auto. Cenas katram no šiem ir pietiekami augstas, lai, izvēloties nepareizi, tiktu pārmaksāti pat vairāki tūkstoši eiro. Atskārsme par kļūdaini pieņemtu lēmumu, protams, parādās tikai vēlāk, taču tā var būt sevišķi sāpīga. Parasti, kredītņēmēji aizdevuma atmaksas laikā dzīvo no rokas mutē vai vismaz ciešāk savelk jostu. Tas nav nekas neparasts, tomēr, ja ir zināms, ka varēja procentos maksāt daudz mazāk, tad var būt dusmas pašam uz sevi.

Nebanku sektora aizdevēji piedāvā dažādus aizdevumu veidus un brīdī, kad vajag aizņemties ir jāmāk izšķirt, kurš ir vairāk piemērots konkrētajā situācijā. Daļa cilvēku, kas iepriekš jau ir saskārušies ar kreditoriem un ir apdedzinājušies ir rūpīgāki savās izvēlēs. Diemžēl viņu izvēles iespējas nereti ir vairāk ierobežotas nekā citiem. Parādniekiem kredīts ar sabojātu kredītvēsturi nereti ir pieejams uz stingrākiem nosacījumiem vai arī netiek piedāvāts vispār. Pirms piešķirt kredītu nebanku aizdevēji izvērtē datus parādnieku datu bāzēs un skatās, vai pieteikuma iesniedzējam joprojām ir aktīvi – kavēti parādi. Ja šādi parādi nav, viss kārtībā. Aizņemties, visticamāk, būs iespējams. Turpretim reizēs, kad nauda nav atmaksāta un ir vajadzīgs jauns aizņemums, visticamāk, radīsies problēmas.

Arī situācijās, kad vajadzīgs lielāks aizdevums un ar kredītvēsturi viss ir kārtībā ir svarīgs kredītu salīdzinājums. Mājokļa remonts, ceļojums, lielāki izdevumi citiem mērķiem – patēriņa kredīti var noderēt arī reizēs, kad jāpērk auto un gribas to reģistrēt uz sava vārda. (Iespējams, nezinājāt, bet auto līzingā transportlīdzeklis sākotnēji tiek reģistrēts uz bankas vai cita kreditora vārda.) Mašīna tiek pārreģistrēta tikai tad, kad ir visi parādi nomaksāti. Skan negodīgi, taču tas ir vienīgais veids, kā kreditors var pasargāt sevi no dažādiem riskiem. Negodprātīgi aizņēmēji mēdz būt tikpat daudz, cik bezatbildīgi aizņēmēji.

Kādi ir pieejamie kredīti īstermiņa un vidēja termiņa vajadzībām

 • kredītlīnijas,
 • kredītkartes,
 • patēriņa kredīti,
 • auto kredīti,
 • ātrie aizdevumi
 • līzings

Ilgtermiņa kredīti

 • Mājokļa kredīts
 • Aizdevums uzņēmējdarbībai
 • Studiju kredīti

Specifiski aizdevumi

 • Kredīti parādniekiem
 • Aizdevumi ar sliktu kredītvēsturi
 • Kredīti no 18 gadiem

Katrs no šiem specifiskajiem aizdevumu veidiem ir vajadzdīgs noteiktai sabiedrības grupai, kas ir minoritāte. Jauniešiem, kas tikko sasnieguši pilngadību vajag aizņemties citiem mērķiem. Savukārt, ja ir paņemts cits aizdevums un tas vēl nav atmaksāts, tad automātiski kredītvēsture būs sliktāka, jo ir aktīvas parādsaistības, arī situācijās, kad visi kredītu maksājumi tiek veikti savlaicīgi.

Scroll to Top
Scroll to Top