Kredīti Latvijā – Iespējas un Riski

Šodien gandrīz ikvienam no mums Latvijā ir pieejami dažādi kredīti. To reklāmas ir redzamas it visur, taču ir skaidrs, ka aizņemties drīkst tikai tad, kad a) patiešām vajag, b) ir reālas izredzes parādu atmaksāt. Jebkāda kavēšanās ar parādsaistību izpildi vienmēr maksā dārgi un galarezultāts parasti ir pilnīgi pretējs gaidītajam.

Vai es varu ņemt kredītu ?

Lai neiekultos nepatikšanās ir izšķiroši svarīgi pirms aizņemšanās ļoti rūpīgi izvērtēt maksātspēju, t.sk. potenciālās izmaiņas maksātspējā kredīta atmaksas periodā. Komerbanku vērtēšanas kritēriji parasti paredz, ka, atmaksājot parādu, ikmēneša maksājumam nevajadzētu pārsniegt 30% no mājsaimniecības ienākumiem. Attiecībā uz ātrajiem kredītiem svarīgāk būtu saprast, vai spēsi atmaksāt aizdevumu precīzi līgumā noteiktajā periodā. Ja tas nav iespējams, no aizņemšanās būtu jāatturas. Izmaksas šādā scenārijā vēlāk krietni pārsniegs jebkurus ieguvumus. (Salīdzini visus kredītus – www.atraiskredits.com).

Kas vajadzīgs, lai aizņemtos ?

Kritēriji naudas kredīta piešķiršanai ir atkarīgi no aizdevuma veida. Lielākiem aizdevumiem, tādiem kā hipotekārais kredīts, auto līzings vai visi kredīti latvijāilgtermiņa patēriņa kredīts prasības būs augstākas nekā prasa īstermiņa nebanku kredītu devēji. Jebkurš no aizdevējiem izvērtēs klienta a) kredītvēsturi, b) ienākumu apjomu, c) pašreizējās kredītsaistības, d) mājsaimniecības budžetu. Ņemot vērā gūtās mācībstundas ekonomiskās krīzes periodā (2007. – 2013.) daudziem Latvijas iedzīvotājiem aizņemties bankā ir kļuvis krietni sarežģītāk. Pirmkārt, komercbankas ir kļuvušas piesardzīgākas un ļoti rūpīgi izvērtē visus pieteikumu iesniedzējus (kredītiestādēm ir pieejams Latvijas bankas reģistrs). Otrkārt, miljardos eiro mērāmie nerezidentu līdzekļi pilnībā nodrošina kredītiestāžu likviditāti, kas ļauj samazināt maksu par depozītiem un negribīgi lūkoties uz jaunajiem projektiem. Rezultātā naudas līdzekļi ir uzkrāti daudz, bet aizdots tiek salīdzinoši maz. Tas neglābjami ietekmē visus, kas vēlas iegādāties dzīvokli, uzsākt uzņēmējdarbību vai vienkārši aizbraukt tālākā tūrisma ceļojumā.

Šajos apstākļos Latvijas pastāvīgajiem iedzīvotājiem kredīti bez banku starpniecības reizēm ir gandrīz vai vienīgā alternatīva. Tiesa, procentu likmes komercbankās parasti ir krietni zemākas nekā piedāvā nebanku aizdevēji jeb ātro kredītu uzņēmumi. No otras puses, mazie aizdevēji regulāri rīko dažādas akcijas, kas ļauj īstermiņā (līdz 1 mēnesim) aizņemties lētāk nekā bankā. Piemēram, 200 EUR aizdevums uz 30 dienām vairākos uzņēmumos ir pieejams bez komisijas maksas un procentiem. Atmaksājot naudu līgumā noteiktajā periodā nekas papildus nebūs jāmaksā. Ja tas netiek izdarīts, jārēķinās, ka kreditors prasīs maksāt soda naudu par saistību nepildīšanu vai lūgs pagarināt līguma darbības termiņu. Pēdējā no iespējām ir dārga un jārēķinās, ka līguma pagarināšana uz 1 mēnesi var izmaksāt līdz pat 25% no neatmaksātās parāda summas.

Kā atrast izdevīgāko piedāvājumu ?

Attiecībā uz ātro naudas aizdevumu salīdzinājumu, atliek vien aplūkot ievadā norādīto mājaslapu. Savukārt, ja runa ir par banku piedāvātajiem finanšu produktiem, tad vieglas atbildes diemžēl nebūs. Ņemot vērā, ka banku aizdevumu apmērs nereti pārsniedz vairākus desmitus vai pat simtus tūkstošu eiro, katrs klients tiek izvērtēts individuāli. Tradicionāli klientiem draudzīgākas ir Nordea, DNB un pēc restrukturizācijas arī Reverta (nolikto atslēgu princips hipotekārajiem kredītiem), bet, lai iegūtu pilnīgāku skatu par pašreizējiem piedāvājumiem, ir vērts aplūkot populārāko banku mājas lapas.

Svarīgi – banku līgumos vienmēr ir ietverts punkts, kas ļauj noteiktos apstākļos a) paaugstināt procentu likmes un ikmēneša maksājumu, b) pieprasīt tūlītēju kredīta atmaksu, c) aizliedz bez kredītiestādes atļaujas iznomāt vai pārdot hipotekāro ķīlu. Arī bieži slavētās kredītbrīvdienas praksē nozīmē to, ka pēc darba zaudēšanas vai ienākumu samazināšanās ikmēneša maksājums tiek atlikts, bet pēc tam procentu likme tiek paaugstināta. Pamatojums ? Klienta finansiālā situācija ir pasliktinājusies, līdz ar to bankas risks ir lielāks. Rezultātā nabadzīgākiem klientiem par saņemto pakalpojumu nereti ir jāmaksā vairāk.

Scroll to Top
Scroll to Top