Gandrīz visā pasaulē ir pieņemts mirušajam par piemiņu uzstādīt kapa pieminekli vai vismaz kādu reliģisku simbolu, piemēram, krustu. Protams, ir arī izņēmumi, kur mirušos gulda katakombās, sadedzina sārtā vai atdod putniem par barību. Latvijā piederīgie parasti aizgājēju godina ar lielāku vai mazāku kapakmeni, kapa apmali un puķēm. Izņēmums ir situācijas, kad piederīgie izvēlas nevis tradicionālās bēres, bet mirušā kremēšanu un pelnu izkaisīšanu ārpus kapsētas.
Pieminekļa materiāls
Šobrīd populārākie ir Skandināvijas un Karēlijas granīta pieminekļi, kā arī no Latvijas laukakmeņiem izgatavotie kapakmeņi. Izvēle atkarīga no materiāla pieejamības, krāsas, iecerētās pieminekļa formas un cenas.
Gan granīts, gan Latvijas laukakmens ir laba izvēle pieminekļa veidošanai. Tie spēj izturēt temperatūras un mitruma līmeņa svārstības, pakļaujas apstrādei un uzticami kalpo vairākas desmitgades. Pieredze liecina, ka kvalitatīvi izgatavots piemineklis saglabā sākotnējo izskatu vismaz 30, 40 gadus.
Krāsa, forma un izmērs
Krāsas ziņā īpaši iecienīts ir melnais granīts. Tas ir atturīgs, askētisks un automātiski piešķir kapa piemineklim solīdu un respektablu izskatu. Izplatīti ir arī sarkanbrūnā un pelēkā granīta pieminekļi, savukārt no laukakmens izgatavotie pieminekļi vairumā gadījumu būs daudzkrāsaini, katrs ar savu unikālu rakstu. Kopumā krāsas izvēle ir gaumes jautājums.
Pieminekļa forma ir atkarīga no pasūtītāja vēlmēm. Visbiežāk sastopami tainstūrveida, pusapaļi vai dabīgas formas kapakmeņi. Tāpat nopērkami arī no visām pusēm pulēti pieminekļi un īpašie pieminekļu ansambļi, kas sastāv no vairākiem savā starpā sastiprinātiem pieminekļiem.
Kapakmeņu izmēri, lielākoties, ir standartizēti un tos klātienē varat aplūkot jebkurā Latvijas kapsētā. Līdztekus maziem un neuzkrītošiem pieminekļiem varam redzēt milzīgus kapu ansambļus. Vairumā gadījumu senāki pieminekļi būs mazāki nekā mūsdienās izgatavoti, taču var būt arī izņēmumi.
Pieminekļu cenas
Kapu pieminekļu cenas atkarīgas no kapakmeņa izmēra, materiāla, formas, gravējumiem un zīmējumiem. Paši vienkāršākie un mazākie granīta vai laukakmens pieminekļi (45×50 cm vai 80×40 cm) izmaksā aptuveni 150 EUR – 200 EUR. Papildus var tikt aprēķināta arī maksa par gravējumiem un zīmējumiem.
Nedaudz lielāku pieminekļu cena ir no 250 EUR līdz 400 EUR, bet paši skaistākie un lielākie kapakmeņi maksā vairākus tūkstošus eiro. Kapu pieminekļu cenas detalizētāk redzamas šeit.
Kopumā cenu diapazons ļauj nopirkt un uzstādīt pieminekli gandrīz vai ikvienam aizgājējam, sevišķi, ja tiek izmantots apbedīšanas pabalsts. Tagad noskaidrosim, kā to izdarīt pareizi.
Kā pareizi uzstādīt kapa pieminekli
Granīta pieminekļa transportēšana un uzstādīšana ir salīdzinoši vienkāršs, taču ne viegls darbs. Tas prasa zināšanas, pieredzi un nereti arī fizisko spēku.
Pirms pieminekli novietot izvēlētajā kapavietā, svarīgi sagatavot pamatni. Ideālā gadījumā tā jāveido pēc pīrāga principa (smilts – grants – šķembas). Pieminekļa papildus stabilitātei zem tā var iebetonēt tā saucamo pēdu uz kuras kapakmenim balstīties.
Kad virsma sagatavota un izlīdzināta, novietojiet pieminekli izvēlētajā vietā. Mazākus pieminekļus var pārvietot viens spēcīgs vai divi vidēji spēcīgi vīri. Lielo kapakmeņu uzstādīšanai būs nepieciešama specializētā tehnika.
Granīts ir smags. Tā vidējais svars ir 2,75 g/cm3. Tas nozīmē, ka pat vidēja izmēra piemineklim 60x80x10 cm laukums būs 48000 cm3, bet svars pārsniegs 130 kg.
Pēc pieminekļa novietošanas ir jāpārliecinās, ka tas ir līmenī. Vajadzības gadījumā kapakmeni var papildus nostiprināt ar speciāliem stiprinājumiem vai līmi.
Uz augsnes virsējās kārtas var uzbērt oļus, šķembas vai mulču. Tas mazinās nezāļu augšanas iespējamību un atvieglos kopšanu. Tiesa, ja šis nosacījums ir būtisks, vēlams, sagatavojot augsnes virskārtu papildus ieklāt arī ģeotekstilu.
Izklausās sarežģīti vai neiespējami? Izmantojiet vietējo akmeņkaļu vai kapakmeņu meistaru pakalpojumus. Samērā liela varbūtība, ka katrā ciemā ir vismaz viens uzņēmums, kas nodrošina ne tikai kapa pieminekļu izgatavošanu, bet arī transportu, uzstādīšanu un kapavietas labiekārtošanu. Ja nevarat neko atrast, varat izmantot Granite pakalpojumus. Viņi strādā visā Latvijā.
Cik ātri pēc bērēm drīkst uzstādīt kapa pieminekli?
Uzreiz nākamajā dienā pēc bērēm pieminekli neviens neliek. Parasti nogaida vismaz 6 – 12 mēnešus, kamēr zeme nosēžas. Šī ieraža gan nav jāpieņem burtiski. Ja vēlaties to drīkst darīt arī ātrāk, tikai nevajag novietot pieminekli tieši tajā vietā, kur zemē guldīts zārks. Apbedījuma vieta tik tiešām turpinās sēsties vēl vairākus gadus.
Par zemes virskārtas sagatavošanu jau noskaidrojām. Pārējais jau ir darīšanas vai maksāšanas vaina. Ņemot vērā, ka ļoti aukstā ziemā nav komfortabli strādāt un zemes virskārta ir sasalusi, pieminekļus parasti uzstāda no pavasara līdz rudenim (ieskaitot). Steigas gadījumā un ievērojot noteiktus piesardzības pasākumus kapakmeni var uzstādīt arī ziemā.
Cilvēkiem, kam svarīga kapu apmeklēšana, lielākoties, cenšas iespēju robežās uzstādīt pieminekli un sakopt kapiņus līdz kapu svētkiem, kas Latvijā katru gadu notiek jūlijā vai augustā. Precīzs datums iepriekš nav zināms, to nosaka katrs novads vai kapsētu pārvalde atsevišķi.
Kapu un pieminekļa kopšana
Granīta pieminekļi neprasa īpašu kopšanu. Akmens neapsūno, nedrūp un tajā neveidojas plaisas. Ja kā augsnes virskārta ap pieminekli ir izvēlēta smilts vai grants, tad spēcīgu lietusgāžu laikā piemineklis var tikt notašķīts ar smiltīm. Kapakmeni var viegli notīrīt ar slotu vai nedaudz mitru lupatiņu. Iespējams, pēc gadiem 30 vai 40 būs nedaudz jāpadziļina gravējums, taču kopumā profesionāli izgatavoti kapu pieminekļi kalpos ļoti ilgi un izskatīsies tikpat labi kā pirmajā dienā.