Pasākumu vadītāji – ko dara un cik pelna

Pasākumu vadītāji jeb konferansjē cenšas uzturēt jautru un nepiespiestu atmosfēru, iesaista dalībniekus dažādās aktivitātēs, stāsta jokus, pasniedz balvas, dzied un citādi izklaidē. Vakara vadītāji arī veic oficiālākus pienākumus – vada prezentācijas, saka uzrunas, piesaka uzrunātājus, vada diskusijas un darbojas kā starpnieki starp organizatoriem un auditoriju.

Latvijā pasākumu vadītājus nolīgst privātiem, publiskiem un korporatīviem pasākumiem. Visbiežāk viņus var redzēt uzņēmumu jubilejās, ballēs, sporta spēles, komandas saliedēšanas pasākumos, bērnu ballītēs, konferencēs, semināros, simpozijos, kāzās, vārda dienās un dzimšanas dienas svinībās.

Pasākuma vadītājus var nolīgt jebkura privātpersona vai uzņēmums individuāli. Tajā pašā laikā korporatīvo pasākumu organizēšanā ierastāk ir nolīgt ārpakalpojumu sniedzēju, kas veic visus organizatoriskos darbus – telpu noma un dekorēšana, ēdināšana, transports, izklaides, pasākuma vadīšana.

Pasākumu organizatori Rīgā un citur Latvijā ir gana daudz, bet uz populārākajiem datumiem (Ziemassvētki, Jaunais gads, Līgo) tās mēdz būt jau laicīgi rezervētas. Tiem, kam jāorganizē korporatīvie pasākumi, team building vai sporta spēles, pasākumu aģentūras nolīgšana būs laba izvēle. Pēdējos gados aizvien populārāka kļūst aģentūra smart stream, taču internetā var atrast arī daudzas citas (Big Show, Event Agency, Eži, Hugo Event, Q Events). Pasākumu aģentūrām jau štatā ir savi vakara vadītāji, taču vajadzības gadījumā tās var piesaistīt arī pasākuma vadītājus no malas.

Pasākumu vadītāju cenas

Vakara vadītāju atalgojums ir atkarīgs no viņu publiskās atpazīstamības, pieredzes un atsauksmēm. Cenu ietekmē arī pasākuma norises vieta un auditorijas lielums. Par lielu publisku pasākumu vadīšanu var tikt prasīts lielāks atalgojums kā par mājas ballītes vadīšanu.

Pasākuma vadītāja alga tiek noteikta saskaņā ar stundu likmi vai kā gabaldarbs (viss vakars).

Popularitāte Atalgojums stundā (EUR) Kopējais atalgojums (EUR)
Zema 30-50 150-250
Vidēja 50-100 250-500
Augsta 100-200 500-1000
Populārākie 200-500 1000-5000

 

Tabulā ir norādīta tikai informācija par pasākumiem, kas noris Latvijā. Pasākumiem, kas tiek organizēti Latvijā papildus jārēķina klāt arī vakara vadītāja ceļošanas un nakšņošanas izdevumi.

Piesaistot pašus populārākos pasākumu organizatorus masu pasākumu vadīšanai – Gheto Games, publiskie koncerti, Dziesmu svētki, Rīgas krastmalā u.tml. atalgojums var būt arī augstāks. Tajā pašā laikā varam pieņemt, ka daudzu publisku pasākumu organizēšana, kas tiek pārraidīti TV, piemēram, labdarības pasākumu vadīšana var tikt organizēta arī bez maksas.

Saskaņā ar publikāciju NRA.lv Latvijā pelnošākais pasākumu vadītājs ir Renārs Zeltiņš. Viņa firma “Golden Flow” 2023. gadā apgrozījusi vairāk kā 400 tūkstošus, bet nopelnījusi vairāk kā 100 tūkstošus eiro. Populāri pasākumu vadītāji ir arī Baiba Sipeniece, Valdis Melderis u.c. radio un tv raidījumu vadītāji. Viņu publiskie ienākumi gan ir krietni zemāki, kas liecina, ka lielāko daļu tie izmaksā sev algā vai saņem citā veidā.

Bezmaksas pasākumu vadītāji – par brīvu

Publiskā reklāma, ko pasākumu vadītāji iegūst, vadot liela mēroga publiskos pasākumus vai pasākumus, kas tiek translēti TV ēterā atsver atalgojumu, ko viņi varētu saņemt par to vadīšanu. Tas nenozīmē, ka vakara vadītāji vienmēr strādā bez maksas. Tā notiek reti, taču notiek. Iegūto popularitāti vakara vadītāji vēlāk var pārvērst naudā, vadot kāzas, dzimšanas dienas un uzņēmumu ballītes.

Kas strādā par pasākuma vadītājiem?

Daudzu radošo profesiju pārstāvji – aktieri, mūziķi, radio DJ, diktori, raidījumu vadītāji, žurnālisti, mākslinieki ar savu pamatdarbību pelna salīdzinoši maz un lauvas tiesu ienākumu gūst, vadot pasākumus. Par vienu vakaru viņi saņem vairākus simtus vai pat vairākus tūkstošus eiro.

Prasmes un kvalifikācija

Lai kļūtu par veiksmīgu pasākumu vadītāju, ir vajadzīgas labas komunikācijas un publiskās uzstāšanās prasmes, kā arī pietiekami laba atmiņa. Ja vēlies kļūt par pasākuma vadītāju, bet iztrūkst publiskās uzstāšanās prasmes, neuztraucies. Sākumā nevienam tādas nav. Pats svarīgākais ir gatavība uzdrīkstēties. Pieredze radīsies laika gaitā. Iespējams, labs sākuma punkts ir komandas saliedēšanas pasākumu organizēšana un vadīšana. Arī šeit ir jārunā ar cilvēkiem un tie jāvada, bet vadība ir daudz neuzkrītošāka.

Lai izkoptu publiskās uzstāšanās prasmes, ir noderīgi piedalīties teātra, improvizācijas teātra, oratoru vai debašu pulciņā. Dažādus kursus šajā jomā piedāvā apgūt arī vairākas augstskolas (Turība, RTU, Ekonomikas un kultūras augstskola), kā arī paši pasākumu vadītāji.

Nekāda oficiāla (sertificēta) kvalifikācija pasākumu vadīšanai nav vajadzīga. Ja vēlies palielināt savu atalgojumu, svarīgi iegūt publisko atpazīstamību (radio, tv, internetā). Saņemtajam atalgojumam ir tieša korelācija ar atpazīstamību un popularitāte.

Scroll to Top
Scroll to Top