Kā izvēlēties autoskolu – padomi un ieteikumi

Plāno nomāt vai pirkt savu auto? Lieliski, bet tam būs jēga tikai tad, ja Tev būs autovadītāja apliecība. Tikt pie b kategorijas vadītāja apliecības nevar uzreiz. Vispirms ir jāizvēlas autoskola, kurā jāapgūst autovadītāju kursi. Varianti ir dažādi, tādēļ aplūkosim, kā atrast sev īsto.

Mācīties tuvākajā vai labākajā autoskolā?

Ja dzīvo pilsētā, tad tuvākā apkārtnē vajadzētu būt redzamai autoskolas reklāmai. Priekš šīm mācību iestādēm ienākumus veido kursanti un bez jauniem kursantiem bizness apstājas. Reklāma ir galvenais veids kā piesaistīt jaunus audzēkņus, kas vēlas iegūt tiesības vadīt auto.
Tuvākā autoskola ir ērta, jo teorētisko nodarbību norises vieta ir viegli pieejama. Iespējams, pazīsti mācību iestādes personālu vai draugi tur jau ir mācījušies. Ja atsauksmes ir pozitīvas, lieliski! Meklējumi ir beigušies un dodies mācīties sev tuvākajā autoskolā. Tiem, kam nav paveicies, nākas izvērtēt dažādus variantus.
Kam pievērst uzmanību, izvēloties autoskolu?
 • Zema cena – vai vienīgais kritērijs? 

Autoskolas mēdz piesaistīt kursantus ar atlaidi teorijas apmācībai. Tiek solīta atlaide 50% apmērā no standarta cenas vai 100% atlaide, t.i. teorijas apmācība bez maksas. Šādi piedāvājumi nav ļoti reti, taču arī nav pieejami katru dienu vai nedēļu. Mums izdevās atrast vienu variantu atrast autoskolas forwards mājaslapā un arī  viņu facebook lapā, taču tas noteikti nav vienīgais. Līdzīgas akcijas var piedāvāt arī autoskola Einšteins, Presto, Credoautoprieks, Mustangs, Vanags, Koni, DBS, Krasts un vēl daudzas citas. Labākos piedāvājumus meklē šo un citu iestāžu tīmekļa vietnēs.

 • Izlasi līgumu – zini, kam piekrīti

Līguma derīguma termiņam būtu jābūt vismaz 1 gads no tā parakstīšanas brīža un jāparedz bezmaksas pagarināšanas iespēja. Šāds nosacījums ir standarta prakse, taču var gadīties, ka autovadītāju apmācības iestādes paredz nepamatoti īsus termiņus un soda naudu par savlaicīgu eksāmenu nenokārtošanu.

Izlasi līgumu pirms tā parakstīšanas un ja ir jautājumi vai iebildes, uzreiz runā ar autoskolas personālu. Neskaidri punkti var vēlāk rezultēties papildus maksājumos ar kuriem sākumā nebiji rēķinājies.

Pievērs uzmanību līgumā šādiem punktiem – kursantu un autoskolu tiesības un pienākumi, norēķinu kārtība, izmaksu pozīcijas un maksājumu apmērs. Ir autoskolas, kuras liek maksāt par skolas eksāmeniem, bet citur skolas pārbaudījums ir bez maksas.

Aprēķini, cik izmaksā braukšana kopā ar instruktoru. Tieši šī ir dārgākā autoskolas apmācības procesa sastāvdaļa. Ir svarīgi, lai braukšanas nodarbību cena būtu maksimāli zema.

 • Aprēķini auto kursu izmaksas

Atklāta un caurspīdīga attieksme ir pamatu pamats veiksmīgai sadarbībai. Autoskolas, kurās nenotiek šaubīgi darījumi visas izmaksas ir parādītas uzreiz mājaslapā un kursantiem nav pašiem nekas jāaprēķina.

Galvenās izmaksu pozīcijas:

 1. reģistrācija autoskolā un dokumentu noformēšana;
 2. pirmās palīdzības kursi un medicīniskā izzziņa;
 3. teorijas nodarbības un skolas eksāmens;
 4. braukšanas nodarbības un skolas eksāmens;
 5. mācību atļaujas izņemšana CSDD;
 6. CSDD teorijas un auto vadīšanas eksāmeni;
 7. vadītāja apliecības izsniegšanas maksa.

Vienīgais būtiskais mainīgais izmaksu aprēķinā var būt braukšanas nodarbību skaits. Ja vienam kursantam pietiek ar obligātajām 20 nodarbībām, tad citam nepieciešamas 50 vai pat vairāk. Šo apstākli auto skolas nevar paredzēt, bet jāpieņem, ka nodarbību uzsākšana lielākā vecumā gandrīz vienmēr prasīs lielākas pūles.

Izmaksas var arī palielināt atkārtota eksāmenu kārtošana, jo par atkārtotiem mēģinājumiem ir jāmaksā gan skolas, gan kārtojot eksāmenu CSDD.

 • Pārbaudi autoskolu reitingu

Starp autoskolām Latvijā valda sīva konkurence, taču, lai noteiktu, kura ir labākā tas nav tik būtiski. Mūs vairāk interesē apmācību procesa kvalitāte, ko ļauj pārbaudīt autoskolu reitings jeb audzēkņu panākumi CSDD eksāmenos. Oficiālo statistiku var pārbaudīt šeit un arī GoogleMaps, izvēloties konkrētās mācību iestādes profilu.

 • Pārbaudi instruktoru reitingu

Līdzīgi kā par autoskolām arī par instruktoriem CSDD veido statistiku. Pārskatos tiek apkopota informācija par konkrēta braukšanas instruktora audzēkņu panākumiem, kārtojot valsts pārbaudījumu B kategorijas auto vadīšanā. Ja eksāmens tiek nokārtots ar pirmo reizi, instruktors iegūst plusu, ja kursants izkrīt, tas ir mīnuss. Arī šo statistiku var pārbaudīt jau pieminētajā mājaslapā.

Labā ziņa par instruktoriem – Tev nav jāpaliek pie pirmā, ko izvēlies. Ja liekas, ka braukšanas instruktors velk procesu garumā, ir negatīvs vai kā citādi nepatīk, izvēlies jebkuru citu no autoskolas piedāvātajiem. Pēc likuma Tev ir jānobrauc vismaz 20 akadēmiskās stundas kopā ar autoskolas pasniedzēju un tas ir pietiekami daudz, lai nemocītu sevi. Instruktori ir tikai cilvēki un mācīties braukt vajag kopā ar tādu, kas ir tīri cilvēcīgi patīkams.

 • Mācīties braukt ar manuālo ātrumkārbu vai varbūt ar automātu?

Šobrīd Latvijā ikvienam kursantam ir iespēja izvēlēties mācīties braukt tikai ar automātisko pārnesumkārbu. Braukt “ar automātu” pārsvarā izvēlas sievietes, kurām pārvietošanās pa Latvijas autoceļiem vai pa Rīgas sastrēgumiem ar parastu auto liekas apgrūtinoša. Izvēloties otro variantu, ir jārēķinās, ka vadītāja apliecībā būs norādīts ierobežojums braukt ar manuālo ātrumkārbu.

 • Mācību norises laiks un vieta

Teorijas apmācība autoskolā šobrīd ir pieejama caur internetu. Tas nozīmē, ka autoskolas atrašanās vieta vairs nav izšķiroša. Daudz būtiskāk ir tas, kurā vietā notiek braukšana apmācība. Rīgas autoskolas parasti kā sākumpunktu izvēlas divas vietas – Zinātņu akadēmija un stāvlaukums pie Uzvaras pieminekļa. Ja plāno mācīties kādā citā pilsētā, pārbaudi, kur notiks nodarbības.

 • Mācies Ceļu satiksmes noteikumus internetā

Neatkarīgi no tā, kuru autoskolu izvēlēsies, CSDD teorijas eksāmenam vari gatavoties internetā pastāvīgi. Pēc tam, kad esi izlasījis Ceļu satiksmes noteikumus, sāc pildīt testus CSDD mājaslapā.

Ir, kursanti, kas noteikumus pat nemācās un mehāniski “iezubrī” CSDD testa jautājumus. Tā nevajag darīt. Pēc tam, kad būs nokārtoti eksāmeni braukt pa ceļu vajadzēs pašam.

Scroll to Top
Scroll to Top