Auto īre Latvijā joprojām bērnu autiņos

Vismaz katrs otrais vīrietis Latvijā sapņo nopirkt savu auto, bet tie, kuram auto jau ir iegādāts cer tuvākajos gados nopirkt citu -labāku. Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju salīdzinoši zemo pirktspēju tikai daļai no šiem sapņiem ir lemts piepildīties saprātīgā termiņā. Kādi ir risinājumi?

Viena no izejām situācijas, kad pašam līdzekļi nepietiek ir auto līzings. Izmantojot auto līzingu, ir iespējams iegūt uzreiz lietošanā jaunu, mazlietotu vai lietotu auto. Maksājumi par kredītā paņemto transportlīdzekli ir jāveic saskaņā ar grafiku, reizi mēnesī. Šim pakalpojumam ir samērā plašs piekritēju loks gan privātpersonu, gan uzņēmumu vidū, tomēr ne visi ir gana drosmīgi. Pieaugot neskaidrībām par ekonomisko situāciju un bažām par nākotni, ne visi ir gatavi ieguldīt visus brīvos līdzekļus vai aizņemties auto iegādei.

Tiem, kas nevēlas auto pirkt par saviem līdzekļiem vai uz nomaksu ir iespēja transportlīdzekli īrēt īstermiņā vai ilgtermiņā. 

Salīdzinoši ierasts pakalpojums šajā ziņā ir auto noma uz nedēļu vai mēnesi, ko izmantojam, dododies atvaļinājumā uz ārzemēm. Paņemt auto lidostā, izbraukāties pa tūrisma galamērķi un pēc tam atgriezt turpat atpakaļ. Par šādu iespēju cilvēki ir gatavi maksāt līdz 50 eur/dienā, citreiz nedaudz vairāk.

Ilgtermiņa auto īre savukārt ir pakalpojums, kas paredzēts, lai auto iznomātu uz vairākiem mēnešiem vai pat gadiem. Šo variantu, līdz šim izvēlējās, galvenokārt, uzņēmumi, kam tādējādi atkrita rūpes par automašīnu tehnisko stāvokli. Patlaban situācija ir nedaudz mainījusies un iespēju iznomāt transportlīdzekli aizvien biežāk izvēlas arī privātpersonas, kas nav drošas par savu nākotni vai ir gatavas maksāt par paaugstinātu komfortu. Ko tas nozīmē? Auto īres uzņēmumi uzņemas rūpes par nodokļiem, riepu maiņu, remontu, evakuāciju, apdrošināšanu un visu pārējo, kas saistītas ar auto ekspluatāciju. Īrniekam atliek tikai maksāt ikmēneša rēķinu. Ja auto saplīst, 24 stundu laikā var saņemt lietošanā citu. Viens no pionieriem šajā ziņā ir auto nomas uzņēmums Mobire – https://mobire.lv/ Ja varam ticēt mājaslapā paustajai informācija, tad uzņēmuma piedāvātā auto noma ir finansiāli izdevīgāka kā auto līzings (noteiktos apstākļos) un tiek piedāvāta gan fiziskām, gan juridiskām personām.

Kā izīrēt auto Rīgā vai citur Latvijā izdevīgāk?

Principa visi auto īres uzņēmumi šobrīd ir izveidojuši savas mājaslapas, kurās var apskatīt nomas auto modeļus un cenas. Paralēli vēl tirgū darbojas “pelēkie nomnieki”, kuru likumība ir apšaubāma, privātpersonas, kas izīrē auto un arī parastas firmas, kas publicē sludinājumus portālos (ss.lv, reklama.lv vai vietējās avīzēs).

Tiem, kas patiešām vēlas atrast izdevīgāko nomas automašīnu piedāvājumus ir jārīkojas šādi:

  • izvērtējiet uz cik dienām vēlaties nomāt,
  • kurā Latvijas reģionā vai pilsētā (reģionos darbojas savas autonomas),
  • salīdziniet nomu piedāvājumus internetā.

Vienkāršākais veids kā atrast auto īres uzņēmumus ir ierakstīt Google – “auto noma Rīgā”, “ilgtermiņa auto noma privātpersonām” vai līdzīgu frāzi, kas vislabāk raksturo jūsu vajadzības. Pēc tam atveriet pirmos 10 – 20 rezultātus (ne reklāmas) un salīdziniet piedāvājumus. Ja jums liekas, ka tas ir pārāk ilgs process, atveriet pirmo variantu un uzreiz parakstiet līgumu. Iespējams, jums paveiksies, varbūt, nē. Lai iegūtu labākus nosacījumus ir jāvelta pūles, bet, ja nevēlaties to darīt, atliek pārmaksāt.

Kad piedāvājums izvēlēts, iepazīstieties ar līguma nosacījumiem un auto atgriešanas noteikumiem. Jums, visticamāk, tiks prasīts iemaksāt drošības naudu. Tas ir normāli.

Pirms noslēgt līgumu fiksējiet visus auto bojājumus – sliekšņi, lampas, priekša, aizmugure, salons. Aplūkojiet un nofotogrāfējiet arī citas auto detaļas. Ja atrodat bojājumus vai skrambas, fiksējiet šo informāciju protokolā vai pieņemšanas – nodošanas aktā. Jūs nevēlaties, lai pēc tam nākas maksāt par citu veiktajiem bojājumiem. Kad tas izdarīts, parakstiet līgumu un brauciet, kur ieplānojāt.

Vai auto noma ir lētāka kā auto iegāde?

Autobraucējiem, kas ar automašīnu pārvietojas reti, autonoma, iespējams, būs dārgāks risinājums. Ja braucat tikai nedēļas nogalē, nopērciet mazlietotu vai lietotu auto un brauciet, kad vajag. Īres auto turpretim būs izdevīgāks, ja katru dienu jāveic lielāki attālumi. Pretējā gadījumā var sanākt, ka, lai četras reizes mēnesī aizbrauktu uz veikalu, Jūrmalu vai kapiem, samaksāsiet vismaz 200 EUR/mēnesī.

Pieņemot, ka lietots auto iztur vairāk par gadu, jūs par 2400 EUR varat nopirkt lietotu automašīnu un braukt visu gadu. Tiesa arī šim variantam ir kāds trūkums. Ja gada laikā auto atklāsies nopietni defekti, būs jāmaksā par remontu (simti – tūkstoši) un var rasties problēmas CSDD iziet skati. Rezultātā no cerētā ieguvuma var sanākt arī zaudējumi. Bieži tas negadās un jācer, ka negadīsies arī ar jums.

Varam pieļaut, ka cilvēki, kuriem patīk auto nomāt nevis pirkt ietilpst divās kategorijās – turīgie/bagātie un tie, kas iepriekš ir iegrābušies lietotā, bojātā auto. No otras puses, aizvien populārāk arī Latvijā kļūst pirkt auto kā pakalpojumu, nevis preci par ko liecina arī īstermiņa auto nomu popularitātes pieaugums. Kāds auto lietotājs un pircējs esi tu?

Scroll to Top
Scroll to Top