Lielā tautu staigāšana 2.0 + Bonuss

2015. gada septembris paliks Latvijas vēsturē kā laiks, kad politiķi piekrita uzņemt pirmos 776 bēgļus no arābu valstīm. Teorētiski tiem būtu jābūt no Lībijas vai Sīrijas, bet reālā dzīvē to pārbaudīt būs grūti. Jau tradicionāli bēgļi, piesakoties patvērumam, sadedzina iepriekš savus dokumentus vai tos slēpj, lai negatīva lēmuma gadījumā tos būtu grūtāk izraidīt.Tuvāko divu gadu laikā viņi būs klāt. Kādēļ un, kā tas beigsies, par to turpinājumā. 

(Bonuss augšā 🙂 un lejā.)

Latvijas politiķu mīkstčaulība un populisms visā šajā procesā bija apbrīnojams. Tā vietā, lai sabiedrībai skaidrotu, ka pie pašreizējiem Eiropas Savienības lēmumpieņemšanas mehānismiem, Latvijai nav izvēle, ja pārējās valstis balso “PAR”, viņi vicināja karogu, ka neko neņems. Pagāja pāris nedēļas, Ārlietu ministrija paskaidroja kā lietas pasaulē notiek, notika pāris vai daudzas telefonsarunas un sāka rasties apjausma, ka iestāšanās pozā nav produktīva.

Saprotams, ka iekšpolitiski politiķi vēlējās parādīt saviem vēlētājiem, ka ir pret bēgļu uzņemšanu, bet vai tiešām kāds ir tik naivs, lai piegrieztu tam kaut vai vismazāko uzmanību ? Atbilde ir Jā. Latvijas vēlētāji ir naivi un viņu atmiņa nesniedzas ilgāk par vienu gadu, ja vien nav noticis, kas grandiozi nepareizs. Ja tas tā nebūtu, neviena no partijām nespētu pārvarēt 5% robežu, taču katrās vēlēšanās atkārtotas viens un tas pats scenārijs. Kāds cits varētu teikt, ka tā nebija mīkstčaulība, bet veiksmīga taktika, bet kā domā Tu ?

NEATBILDĒTIE JAUTĀJUMI

1. Cik Latvijai izmaksās bēgļu uzņemšana un uzturēšana. Sākotnēji ES maksās pabalstus, bet vai vienmēr ? 

Eiropa sākotnēji maksās pabalstus par bēgļu uzņemšanu vairāku miljonu apmērā, bet ir skaidrs, ka tas nenotiks mūžīgi. Vēlākais pēc trīs gadiem šie pabalsti tiks pārtraukti un uzņemošajām valstīm būs pašām jāfinansē bēgļu uzturēšana. Summas pagaidām nav milzīgas (priekš valsts budžeta), taču situācija var mainīties, ja mums būtu jāuztur, piemēram, 10 vai 30 tūkstoši bēgļu.

Labākais risinājums būtu stabilitāte viņu mītnes zemēs, taču tas ir ilgtermiņa mērķis. Eiropas valstu politika gan liecina, ka mērķis nav stabilitāte, bet gluži pretējais..

2. Kāda ir ES bēgļu uzņešanas kapacitāte. Vai uzņemšanai ir kāds limits ?

Pat Dalailama apgalvo, ka visa Āfrika uz Eiropu nevar pārcelties, taču pie pašreizējā scenārijā ES politiķi par to vēl nedomā. Risinot īstermiņa problēmas netiek risināti cēloņi. Āfrikas Vidusjūras piekrastē ir vajadzīgi režīmi, kas nodrošina savu robežu drošību. Gan Kadafi, gan Asads to nodrošināja. Maskējoties aiz cilvēktiesībām un demokrātisko vērtību aizsadzības, abas valstis tika sagrautas. Kādi bija patiesie mērķi ? Vai tiešām iespējams, ka lēmumpieņēmēji nesaprata, ka Sīrijas un Lībijas padarīšana par failed-states agri vai vēlu atspēlēsies ? Varbūt šie bēgļi ir vajadzīgi pašai Eiropai, kas noveco un šādā veidā var iegūt salīdzinoši miermīlīgākos arābus ? Līdzšinējā pieredze gan liecina, ka trešo valstu pilsoņi integrējas slikti un vēlākais trešajā paaudzē, jūtot, ka viņus nepieņem kļūst radikāli.

3. Vai mums būtu jāuztraucas par 776 bēgļiem, ja ik mēnesi no Latvijas emigrē vairāki tūkstoši  latviešu  ?

Latvijas emigrantu atpakaļuzņemšanas programmas ir skaļas, taču bezgodīgas. Katram, kas apguvis matemātiku pirmās klases līmenī ir skaidrs, ka tā vietā, lai mēģinātu atgriezt mājās, piemēram, 1000 emigrantus būtu jādara viss iespējamais, lai vairs neviens prom nebrauktu. Pēdējo gadu laikā mūsu valsti ir pametuši vairāki simti tūkstoši tautiešu un ik gadu pamet vēl daudzi tūkstoši. Izveidojiet sistēmu, kurā cilvēks var dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi un neviens neskries uz Angliju strādāt kaķu barības vai augļu fasēšanas rūpnīcās.

Uz šī fona 776, 3000 vai pat 5000 bēgļi ir nieks. Lielākās problēmas radīs tas, ka ne visi no viņiem runā angļu vai citā mums saprotamā valodā. Arābu valodu speciālistiem pavērsies jaunas darba iespējas, taču ir pamatotas šaubas, ka to skaits Latvijā nav pietiekams un nāksies maksāt tulkiem no ārzemēm.

4. Kādēļ bēgļu pieplūdums notiek tieši tagad ?

Atbilde ir pavisam vienkārša. Līdzīgi kā latvieši, kas sākumā uz Angliju devās pa dažiem desmitiem vai simtiem arī arābi sākotnēji pārceļoja nelielā skaitā. Ierodoties jaunajās mītnes zemēs, viņi pārbaudīja situāciju, izpētīja procedūras un paziņoja par to tuviniekiem, draugiem, paziņām. Atbalsta punku izveidošana rada placdarmu turpmākai iedzīvotāju pārsviešanai. Protams, ne visi grib braukt uz Eiropu, bet, ja valstī notiek karš, kur likties ?  Otrkārt, Lībijas un Sīrijas valstu sagraušana ir galvenais iemesls šai plūsmai. Latvija atbalstīja vai vismaz neiebilda pret iebrukumiem šajās valstīs, kā rezultātā ir morāli atbildīga uzņemt tik bēgļus, cik vajadzēs.

Pēc dažādām prognozēm pārkļūšana pāri Vidusjūrai vienam bēglim izmaksā no 1500 līdz 4000 eiro. Daļa pārdod mājas, aizņemas vai ņem kredītu, lai samaksātu kontrabandistiem. Tāpat var pieļaut, ka daļa maksā mazāk, bet apsola pēc nokļūšanas atstrādāt. Nav noslēpums, ka arī daudzi latvieši, kas dodas darbā uz ārzemēm nevar atļauties samaksāt par aviobiļeti un iztiku līdz algai. Ja nevar dabūt kredītu atliek aizņemties vai sarunāt, ka tiks samaksāts noteiktā periodā – pēc algas saņemšanas, pusgada laikā vai kā savādāk. Vai arābi šo jautājumu kārto tāpat kā latvieši, protams, ir tikai minējums, taču pasaules prakse un Holivudas filmas liecina, ka citi varianti diez vai ir iespējami.

Kopsavilkums

Bēgļi un ekonomiskie migranti uz Eiropu brauks aizvien lielākā skaitā. Tagad ir pavēries iespēju logs, kad identitātes pārbaude notiek pavirši un ir parādījušies īpaši atviegloti noteikumi – ņemam visus un sadalam pa dalībvalstīm. Latvijai būs jāuzņem, vismaz 5000, bet ticamāk, ka vairāk kā 1000 bēgļi.

Procesa rezultātā tuvāko četru gadu laikā pie varas ES dalībvalstīs nāks labējās partijas un populisti, kas izveidos mehānismu kā apturēt bēgļu plūsmu. Tie, kas paspēs iebraukt Eiropā varēs palikt un vēl atvest savus radiniekus. Pārējiem radīsies dažādi šķēršļi, kas apgrūtinās nokļūšanu Eiropā.

Vai Tu esi gatavs draudzēties ar arābiem ?

BONUSS – LABĀ ZIŅA

Latvija ir Eiropas nomale un latvieši, dzenoties pēc peļņas, brauc uz Angliju, Īriju, Vāciju un Skandināvijas valstīm. Arābi darīs to pašu, mums tikai jāļauj viņiem to izdarīt iespējami vieglāk. Nonākot Rietumeiropā viņi mācēs pazust un dzīvot tā, lai viņus nepamana.

Scroll to Top
Scroll to Top